Ambutatorā nodaļa 132.kab., 110.kab., 308.kab.
Neirosonogrāfija (zīdaiņiem) - Ambutatorā nodaļa 308.kab.
Zvanot pa Zvanu centra tālruni 68805050
Nosūtot e-pastu uz pieraksts@rslimnica.lv
Klātienē reģistratūrā
Ultrasonogrāfija – ārstu un pacientu sapņu metode. Ārsti vienmēr sapņojuši ieskatīties cilvēka ķermenī negriežot to; savukārt pacienti nevēlējas sajust sāpes un bailes.
Ultrasonogrāfija (USG) ir vizuālās diagnostikas izmeklējums, veicams reālajā laikā („te un tagad”), kas cilvēka organismam ir nekaitīgs un nesāpīgs, bet ļoti informatīvs un ātri veicams. Ar tā palīdzību izvērtē dažādu orgānu un mīksto audu struktūru. USG attēla iegūšanai izmanto augstfrekvences skaņu viļņus – ultraskaņu. USG izmeklējumi bez riska ir veicami arī grūtniecēm.
Ar ultrasonogrāfijas palīdzību ārsts klīnicists saņem vairāk informācijas, tādejādi ātrāk var atklāt slimību un uzsākt mērķtiecīgu ārstēšanu, nodrošinot pacientam dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.
Ultrasonogrāfijas izmeklējumu profilaktiskos nolūkos rekomendē veikt reizi gadā.
Vēdera dobuma un nieru/urīnpūšļa ultrasonogrāfijas laikā izvērtē aknas, žultspūsli, aizkuņģa dziedzeri, liesu, nieres, kā arī lielos asinsvadus un urīnpūsli, ja tas nav iztukšots, dažos gadījumos var atrast palielinātus limfmezglus. Nosaka orgānu novietojumu, formu, izmēru, struktūru, diagnosticē iespējamās izmaiņas - akmeņus nierēs, urīnpūslī un žultspūslī; urīna atteces traucējumus; jaunveidojumus (labdabīgus vai ļaundabīgus audzējus, cistas); aortas paplašināšanos (aneirismu); iekšējos bojājumus traumas rezultātā. Hronisku saslimšanu gadījumā tā ir jāveic ne retāk kā reizi gadā, vadoties pēc ārstējoša ārsta rekomendācijām.
Neēst 6-8 stundas pirms izmeklējuma (iepriekšējā dienā neēst pārtikas produktus, kas veicina gāzu veidošanos – baltmaize, āboli, kāposti).
Ja vajag izmeklēt urīnpūsli, apmēram 1 stundu pirms izmeklējuma jāizdzer 4-5 glāzes šķidruma. Līdz izmeklējumam urīnpūsli nedrīkst iztukšot. Nedrīkst dzert neko gāzētu (minerālūdens, gāzētas limonādes utt.)!
Drīkst lietot ikdienā nepieciešamos medikamentus.
Izmeklējums ilgst vidēji 10-20 minūtes. Ambutatorā nodaļa 132.kab., 110.kab., 308.kab.Vairogdziedzera ultrasonogrāfija precīzi nosaka vairogdziedzera izmērus, tilpumu, novērtē tā struktūru, apasiņošanu. Šī orgāna funkcijas traucējumi rada sirdsdarbības, asinsspiediena izmaiņas, var radīt pastiprinātu svara pieaugumu, menstruālā cikla traucējumus sievietēm. Izmeklējums tiek rekomendēts, ja pacientam ir sūdzības par spiedošu, nepatīkamu sajūtu vai sāpēm kaklā, kakla priekšējā sienā tiek atrasti jebkādi jaunveidojumi, kā skrīninga metode pacientiem, kuriem nav sūdzību. Obligāti izmeklējums jāveic sievietēm ar krūšu dziedzeru un/vai ginekoloģiskām patoloģijām.
Neprasa specifisku sagatavošanos.
Izmeklējums ilgst vidēji 10-20 minūtes. Ambutatorā nodaļa 132.kab., 110.kab., 308.kab.Neirosonogrāfija (zīdaiņiem) – smadzeņu struktūru izvērtēšana zīdaiņiem caur „lielo avotiņu”, kamēr tas vēl nav slēdzies. Ar šo izmeklēšanas metodi bez kaitīgiem blakusefektiem var konstatēt un/vai novērtēt smadzeņu vielas attīstību; smadzeņu šķidruma apriti; noteikt daudzas smadzeņu struktūras attīstības anomālijas grūtniecības un dzemdību laikā; pārciestu skābekļa trūkumu un infekcijas.
Neprasa specifisku sagatavošanos.
Izmeklējums ilgst vidēji 10-20 minūtes. Ambutatorā daļa 308.kab.Sēklinieku ultrasonogrāfija novērtē sēklinieku, sēklinieku piedēkļu struktūru lielumu, asinsvadu stāvokli. Svarīga izmeklēšana vīriešiem sēklinieku pietūkuma, sāpju gadījumā. Var atklāt iekaisumus, labdabīgus un ļaundabīgus veidojumus agrīnā stadijā, hidrocēli, varikocēles (biežākais neauglības cēlonis), torsiju.
Neprasa specifisku sagatavošanos.
Izmeklējums ilgst vidēji 10-15 minūtes. Ambutatorā nodaļa 132.kab., 110.kab., 308.kab.Prostatas ultrasonogrāfija - izmeklējums paredzēts vīriešiem, prostatas (priekšdziedzera) izmeklēšanai, ja ir bieža urinācija (sevišķi - naktīs), neskaidras sāpes, strutaini vai asiņaini izdalījumi.
2-3 stundas pirms izmeklējuma ir jāveic attīroša klizma, piemēram, Mikrolax.
Izmeklējums ilgst vidēji 10-15 minūtes. Ambutatorā nodaļa 132.kab., 110.kab., 308.kab.Krūšu dziedzeru ultrasonogrāfija ir viena no izmeklējumu metodēm, ko izmanto gan atsevišķi, gan kā mammogrāfijas papildmetodi. Visbiežāk izmanto šādos gadījumos: lai precizētu mammogrammā redzamās krūšu dziedzeru audu izmaiņas, veidojumus; ja krūšu audu specifikas (blīvuma) dēļ mammogrāfija nenodrošina pietiekoši precīzu diagnostiku; jaunām sievietēm profilaktisko izmeklējumu laikā (apmēram līdz 40 gadu vecumam); grūtniecības laikā; sievietēm bērna barošanas ar krūti ( laktācijas) laikā; pēc operācijām, traumām, mastīta un abscesa gadījumā; vīriešiem.
Neprasa specifisku sagatavošanos.
Izmeklējums ilgst vidēji 10-15 minūtes. Ambutatorā nodaļa 132.kab., 110.kab., 308.kab.Ar ginekoloģiskās USG palīdzību ārsts var noteikt dzemdes dobuma, dzemdes sieniņu, olvadu, olnīcu, urīnpūšļa, dzemdes kakla, maksts veselības stāvokli un diagnosticēt iedzimtas vai iegūtas pataloģijas un izmaiņas. Tā jāveic, kad ir neizskaidrojama asiņošana no maksts, sāpes mazajā iegurnī, neauglība, pārbaudot vai ir cistas un citas izmaiņas, pārbaudot spirāles pareizu ievietošanu.
Neprasa specifisku sagatavošanos.
Izmeklējums ilgst vidēji 10-15 minūtes. Ambutatorā nodaļa 132.kab., 110.kab., 308.kab.Locītavu un mīksto audu ultrasonogrāfijas metode nosaka jebkuras lokalizācijas mīksto audu (āda, zemāda, muskuļaudi) stāvokli, sabiezējumu vai veidojumu raksturu, kā arī svešķermeņus tajos. Novērtē šķidruma daudzumu locītavās, locītavas somiņās; locītavu un cīpslu iekaisumu; muskuļu, cīpslu, saišu plīsumus, hematomas (asinsizplūdumus) audos. Novērtē limfmezglus, to palielinājumu, raksturu, siekalu dziedzeru stāvokli.
Neprasa specifisku sagatavošanos.
Izmeklējums ilgst vidēji 10-15 minūtes. Ambutatorā nodaļa 132.kab., 110.kab., 308.kab.