Ik gadu savus prakses ciklus Rēzeknes slimnīcā aizvada daudzi medicīnas studenti – topošie ārsti, speciālisti, vispārējās aprūpes māsas. Nenoliedzami, prakse ir neatņemama pilnvērtīga studiju procesa sastāvdaļa, kas sniedz iespēju stiprināt savas praktiskās zināšanas un prasmes, kas turpmāk būs nepieciešamas darbā ar pacientiem reālās klīniskās situācijās. Tāpat prakse palīdz stiprināt savu profesionālo pārliecību, attīstīt komunikācijas spējas, kas ir būtiskas darbā ar pacientiem un ārstniecības personālu. Arī Daniela Kromāne, RSU studiju programmas “Medicīna” 6. kursa studente, šoruden par savu prakses vietu izvēlējusies Rēzeknes slimnīcu. Par to, kā viņai gājis, un kādi, viņasprāt, ir lielākie ieguvumi, izejot praksi reģionālajā slimnīcā, vairāk gan pastāstīs viņa pati.
“Jau kopš 3. klases ar lielu degsmi vēlējos kļūt par ārstu. Lai gan ģimenē neviens nav mediķis, ārstu dzīve man vienmēr ir likusies interesanta un aizraujoša. Bērnībā vēlējos kļūt par ginekologu, dzemdību speciālistu, jo vēlējos būt blakus un palīdzēt brīdī, kad pasaulē ienāk jauna dzīvība. 2. kursā es tomēr sapratu, ka mani visvairāk interesē tieši neiroloģijas specialitāte, un te nu es esmu. Laika gaitā izstrādāju dažādus pētnieciskos darbus, kas tikai pierādīja, ka esmu izdarījusi pareizo izvēli.
Manuprāt, 6. gada medicīnas studentiem ir diezgan unikāla iespēja iepazīt dažādas Latvijas slimnīcas, pilnveidot savas praktiskās iemaņas, balstoties uz dažādu speciālistu pieredzi, un pašiem veidot savu zināšanu bagāžu. Kā savu prakses vietu es izvēlējos vienu no lielākajiem Latgales stacionāriem – Rēzeknes slimnīcu. Mana dzimtene ir Latgale, un par šo slimnīcu biju dzirdējusi diezgan daudz atsauksmju, un tā nu es nolēmu uzzināt par to ko vairāk un mēģināt iejusties šīs slimnīcas ikdienas dzīvē.
Rēzeknes slimnīcā es izvēlējos ķirurģijas rotācijas praksi tieši ginekoloģijā, dzemdniecībā. Iegūtās praktiskās iemaņas es novērtēju ļoti augstu. Man ļoti patika personāla attieksme, kas iedrošināja darīt, vienmēr palīdzēja un izskaidroja manis uzdotos jautājumus. Īpašu paldies vēlos izteikt dr. G.Radionovam, kurš ar lielāko prieku mani apmācīja, un kuram piemīt, manuprāt, vēl neredzētas zināšanas un pieredze propedeitikā. Tāpat vēlos pateikt paldies ārstiem no Ukrainas – dr. M.Daņilovam un dr. I.Olkhovskai, kuri dalījās savā pieredzē, ļāva piedalīties operācijās un visu prakses laiku bija atsaucīgi un laipni. Savukārt neonatoloģe dr.S.Vasiļevska ļāva iesaistīties ar jaundzimušo aprūpi saistītos ikdienas darbos – jaudzimušo apskatē, refleksu pārbaudē un skrīningā.
Savā brīvajā laikā studentam noteikti ir iespēja aplūkot arī citas slimnīcas nodaļas, tā, piemēram, es iepazinu Rēzeknes slimnīcas Neiroķirurģijas-neiroloģijas un Intensīvās terapijas nodaļas. Ir patīkami apzināties, ka Rēzeknes slimnīca spēj piedāvāt daudzveidīgas diagnostiskās un terapeitiskās iespējas, kas ir ļoti nepieciešams un viegli pieejams mazāko Latgales pilsētu iedzīvotājiem. Prakses laikā man izdevās kliedēt arī valdošo mītu, ka “reģionā jauniem specialistiem būtu garlaicīgi”. Rēzeknes slimnīcā nereti nonāk pacienti ar retām vai dažādām komplicētām slimībām, kas liek ārstam būt “zināšanu tonusā”.
Prakses laikā viss slimnīcas personāls, ārsti, administrācija un arī māsiņas, bija ļoti pretimnākoši, tāpēc studiju un prakses savienošana man nesagādāja grūtības. Savukārt, intereses un hobijus varēja pilnveidot slimnīcā. Piemēram, manā gadījumā – pieredzēt interesantus klīniskos gadījumus neiroloģisko pacientu grupā. Jāsaka, ka arī pati Rēzekne ir ļoti skaista pilsēta, kas piedāvā dažādas skaistas vietas, pasākumus, kurus var apmeklēt pilsētas viesi.
Manuprāt, svarīgākais studentam ir spēt savas teorētiskās zināšānas pielietot praksē. Ir jūtama arī atbildība, jo tu tomēr pārstāvi savu un visas universitātes godu. Prakses laikā noteikti gribas apliecināt savu erudīciju, praktiskās iemaņas, komunikācijas spējas. Otrkārt, nenoliedzami svarīgi ir jaunu kontaktu dibināšana, jo visiem absolventiem, pabeidzot studijas, jāpieņem lēmums, kur mācīties rezidentūrā un jāizskata dažādi varianti. Treškārt, slimnīcas, kuras mēs kā studenti jau esam pieraduši redzēt studiju procesa ietvaros, var ļoti atšķirties – situācija reģionālajās slimnīcās var būt pavisam citādāka, tāpēc prakse ir arī veids kā iepazīties ar ārstniecības iestādēm un to pakalpojumiem arī ārpus Rīgas.
Es noteikti ieteiktu prakses rotācijas ciklus apgūt Rēzeknes slimnīcā. Šeit students jutīsies cieņpilni un komfortabli, te nebūs jābaidās kaut ko pārjautāt, te būs iespēja uzdrošināties un ļauties jaunām iespējām, un iemācīties strādāt patstāvīgāk.“
Daniela Kromāne
RSU studiju programmas “Medicīna” 6. kursa studente
Satura pārpublicēšana bez iepriekšējas saskaņošanas ir aizliegta.