Tā kā sirds un asinsvadu slimības visbiežāk attīstās pakāpeniski, un nereti pat bez izteiktas simptomātikas, ir svarīgi pārbaudīt savas sirds veselību pat nelielu sūdzību gadījumā. Pateicoties mūsdienu medicīnas un tehnoloģiju attīstībai, daudzas slimības šobrīd ir iespējams diagnosticēt savlaicīgi un sekmīgi ārstēt, uzlabojot cilvēka dzīves kvalitāti.
Ehokardiogrāfija (EHO) un Holtera monitorēšana ir kardioloģiskās diagnostikas izmeklējumi, ar kuru palīdzību iespējams novērtēt savas sirds stāvokli, kā arī laikus pamanīt dažādas sirds saslimšanas vai novirzes no normas, kas potenciāli varētu būt bīstamas pacienta veselībai. Kas ir šie izmeklējumi un kādos gadījumos tie būtu jāveic?
EHOKARDIOGRĀFIJA (EHO) ir sirds ultraskaņas izmeklējums, ar kura palīdzību iespējams noteikt sirds anatomisko struktūru un tās funkcionālo stāvokli, kā arī diagnosticēt dažādas iedzimtas un dzīves laikā iegūtas sirds saslimšanas. Tieši ar ehokardiogrāfijas palīdzību ir iespējams laicīgi pamanīt dažādas potenciāli dzīvībai bīstamas sirds anomālijas un saslimšanas. Tā ir pilnīgi nesāpīga un nekaitīga vizuālās diagnostikas metode, ko var veikt arī bērniem un grūtniecēm.
Visbiežākās indikācijas EHO veikšanai ir trokšņi, izklausot sirdi, sūdzības par sirdsdarbības ritmu, sāpes sirds apvidū, paaugstināts arteriālais spiediens, elpas trūkums, paaugstināts holesterīna līmenis, neskaidras izcelsmes ģīboņi, sistēmiskas saslimšanas, kas skar sirds veselību vai vienkārši vēlme pārliecināties par savas sirds veselību. Izmeklējums aizņem aptuveni 10-20 minūtes, un tam nav nepieciešama īpaša iepriekšēja sagatavošanās.
Nākot uz ehokardiogrāfijas izmeklējumu, līdzi jāņem:
HOLTERA MONITORĒŠANA ir nesāpīgs un neinvazīvs sirds EKG izmeklējums, kuru veic pacientiem ar aizdomām par sirds ritma traucējumiem vai citām sirds saslimšanām, kas var ietekmēt normālu sirds darbību. Holtera monitoru izmanto sirds ritma un ātruma mērīšanai 24 līdz pat 72 stundu garumā, lai novērtētu sirds ritma traucējumus, lai konstatētu aritmijas veidu, sirds ritma traucējumu epizožu biežumu un ilgumu, kā arī, lai noteiktu sirds muskuļa išēmijas epizodes. Monitorējot sirds darbību ilgākā laika periodā, iespējams noteikt sirds ritma traucējumus vai diagnosticēt slēptas sirds veselības problēmas, kas var neuzrādīties īso EKG pārbaužu laikā.
Izmeklējuma laikā klientam uz krūškurvja tiek izvietoti vienreizlietojamie elektrodi, pie kuriem tiek pievienots kardioreģistrators. Sirds monitorēšana notiek 24 – 72 stundu garumā, un izmeklējuma laikā pacients var netraucēti turpināt savas ikdienas gaitas (nav nepieciešama pacienta stacionēšana slimnīcā), tomēr jāņem vērā, ka elektrodi nedrīkst nonākt saskarē ar ūdeni. Pēc monitorēšanas kardiologs izvērtē iegūtos sirdsdarbības rezultātus, informējot pacientu par izmeklējuma rezultātiem un nepieciešamības gadījumā konsultējot pacientu par turpmāko ārstēšanas gaitu.
Nākot uz Holtera monitorēšanas izmeklējumu, līdzi jāņem:
Pieteikšanās notiek pēc iepriekšējā pieraksta, zvanot pa tālruni 68805050, veicot elektronisko pieteikšanos Rēzeknes slimnīcas mājaslapā – https://rslimnica.lv/index.php/pieraksts-caur-e-pastu/ vai piesakoties izmeklējumam klātienē kādā no Rēzeknes slimnīcas reģistratūrām Ambulatorajā nodaļā vai stacionārā.