Joprojām sabiedrībā maz tiek runāts par proktoloģiskām saslimšanām, un nereti pacienti pie ārsta vēršas novēloti, ar akūtām sūdzībām un ielaistām diagnozēm. Tik pat bieži ir gadījumi, kad pacienti dažādu saslimšanu gadījumos uzsāk pašārstēšanos vai piekopj tautas medicīnas metodes, kas veselības stāvokli tikai pasliktina. Tāpat kā daudzās citās medicīnas jomās, arī proktoloģijā ir svarīga laicīga vēršanās pie speciālista, jo jebkura laicīgi atklāta slimība ir daudz vieglāk un saudzīgāk ārstējama, nekā jau ielaista. Proktoloģisko slimību gadījumā vairums laicīgi diagnosticētu saslimšanu ir ārstējamas medikamentozi vai ar ikdienas paradumu maiņu, taču bieži vien tieši to pašu slimību ielaistā formā var ārstēt nu jau vairs tikai radikāli – operāciju zālē.
“Ikdienā saskaramies ar tik daudziem gadījumiem, kad pacients pie ārsta nāk novēloti, jo situācija ir delikāta, ir neērti par to runāt ar kādu citu, taču te būtu jāapzinās, ka šis nebūt nav unikāls gadījums, jo patiesībā, proktoloģiskas saslimšanas mūsdienās ir ļoti izplatītas. Statistikas dati liecina, ka, piemēram, visbiežākā proktoloģiskā saslimšana – hemoroidālā slimība – tiek konstatēta katram trešajam Eiropas valstu iedzīvotājam,” stāsta Rēzeknes slimnīcas Ķirurģijas nodaļas vadītāja, ķirurģe-proktoloģe dr. Solvita Stabiņa. Rēzeknes slimnīcas ķirurģi-proktologi Dr. Stabiņa un Operāciju nodaļas vadītājs dr. Raivis Gailums ik nedēļu sniedz palīdzību vairāk nekā 20 pacientiem ar dažādām proktoloģiskām saslimšanām gan konsultējot pacientus, gan veicot diagnostiskos izmeklējumus un piemeklējot piemērotākās ārstēšanas metodes, gan arī ārstējot pacientus, veicot nepieciešamās manipulācijas, lāzeroperācijas vai ķirurģiskās operācijas, uzlabojot pacientu veselību un dzīves kvalitāti.
Atkarībā no pacienta sūdzībām un veselības stāvokļa, katram pacientam ārsts proktologs piemeklē atbilstošāko ārstēšanas metodi, kas tiek noteikta ambulatoro konsultāciju laikā. “Proktoloģisko slimību izpausmes var būt ļoti dažādas – diskomforts taisnās zarnas rajonā, asiņošana, gļotaini izdalījumi, nieze, dažādi veidojumi, vēdera izejas traucējumi, sastrutojumi astes kaula reģionā u.c. Šīs un citas sūdzības nevajadzētu atstāt bez ievērības. Sūdzību vai aizdomu par saslimšanu gadījumā primāri vispirms būtu jāatnāk uz ārsta konsultāciju, kuras laikā proktologs uzklausīs pacienta sūdzības, izvērtēs veselības stāvokli un veiks vienkāršotu pacienta apskati, kurai nav nepieciešama īpaša sagatavošanās. Ja būs nepieciešama padziļināta izmeklēšana, ārsts var nozīmēt papildus diagnostiskos izmeklējumus, ko iespējams veikt ambulatori vai slimnīcas dienas stacionārā,” stāsta dr. Solvita Stabiņa.
Šobrīd tehnoloģiju attīstība proktoloģijā ir sasniegusi vēl nepieredzēti augstu līmeni, un gan diagnostikā, gan slimību ārstēšanā tiek izmantotas arvien saudzīgākas un mazinvazīvākas ārstēšanas metodes. “Ja runājam par proktoloģiskajām operācijām, tad jāsaka, ka tās ir kļuvušas pacientam daudz saudzīgākas – vairums šāda veida operāciju tiek veiktas dienas stacionārā, kas nozīmē, ka pacients var doties mājās jau tajā pašā dienā, un turpināt ārstēties mājās ārstējošā ārsta uzraudzībā, arī atlabšana norit daudz ātrāk un nesāpīgāk,” stāsta dr. Stabiņa.
“Rēzeknes slimnīcā šobrīd ir visi nepieciešamie priekšnoteikumi profesionālai un sekmīgai proktoloģisko saslimšanu diagnostikai un ārstēšanai, kas ietver kvalificētu speciālistu komandu, modernas diagnostikas iekārtas un operāciju aprīkojumu, tādēļ operācijas un pakalpojumus, ko iepriekš varēja veikt tikai lielajās slimnīcās, šobrīd nodrošinām un turpinām attīstīt tepat Rēzeknē. Tādēļ aicinām nekautrēties un sūdzību gadījumā neatlikt vizīti pie ārsta, jo novilcināta ārstēšana var radīt gan nepatīkamas sekas, gan prasīt krietni radikālāku iejaukšanos,” iedrošina dr. Gailums.
Pieteikties uz ārsta konsultāciju iespējams zvanot pa tālruni 68805050, veicot elektronisko pieteikšanos Rēzeknes slimnīcas mājaslapā – https://rslimnica.lv/index.php/pieraksts-caur-e-pastu/ vai piesakoties izmeklējumam klātienē kādā no Rēzeknes slimnīcas reģistratūrām Ambulatorajā nodaļā vai stacionārā.
*Lai saņemtu valsts apmaksātu pakalpojumu, nepieciešams ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums.