Mātes diena ir brīdis, kad godinām ne tikai mammas, bet arī tos cilvēkus, kuri palīdz viņām ieņemt mātes lomu ar pārliecību un mieru. Rēzeknes slimnīcas vecmāte Julianna Doroškeviča ir viena no šīm īpašajām personām – gan dzemdību zālē, gan Topošo vecāku skolas nodarbībās viņa ir līdzās jaunajām ģimenēm, atbildot uz jautājumiem, klusinot bažas un sniedzot savu sirds siltumu. Par godu Mātes dienai sarunājāmies ar Juliannu par viņas profesionālo aicinājumu, darbu un mātes spēku, ko viņa redz ikvienā sievietē.
Kāpēc Jūs izvēlējāties kļūt par vecmāti?
Sākotnēji man bija doma kļūt par dūlu. Domāju, ka esmu dzimusi ar spēcīgu mātes instinktu – man vienmēr apkārt bija bērni, jaundzimušie, kurus man interesēja aprūpēt. Kamēr citi bērni spēlējās ar lellēm, man bija interesantāk pavadīt laiku ar mazākiem bērniņiem. Esmu jaunākais bērns ģimenē un man vienmēr gribējās mazu brālīti vai māsiņu, kurus paauklēt. Tā ir mana sirdsbalss, manas dzīves misija, jo jau no skolas laikiem sapratu, ka mani piesaista dzīves sākums – svētais mirklis, kurā, piedzimstot bērniņam, mainās pasaule un sieviete kļūst par mammu. Būšana vecmātei man nozīmē daudz vairāk par darbu medicīnā – tā ir māksla, tā ir uzticēšanās, klātbūtne maģiskajā brīdī, kad pasaulē nāk jauna dzīvība. Tas ir mirklis, kurā visa pasaule apstājas – acīs parādās asaras, sirdī ir pateicība. Tur nav vārdu – ir tikai pateicība, ka esi klāt šajā svētajā mirklī.
Viens no vecmāšu svarīgākajiem uzdevumiem ir palīdzēt sievietei saglabāt mieru dzemdību laikā – kas ir Jūsu panākumu atslēga?
Tā ir uzticība gan sev pašai, gan komandai, kura ir apkārt dzemdību periodā. Nozīmīgi māmiņas mieram var būt vārdi, pieskārieni vai vienkārši klātbūtne. Tas ir ļoti individuāli – dažreiz klusums vai acu skatiens var iedrošināt sievieti pat vairāk kā garas sarunas. Sieviete dzemdībās ir ļoti jūtīga un visu izjūt pastiprināti, tāpēc, lai viņā parādītos neticamais spēks dzemdēt bērniņu, ir svarīgi, ka viņa jūtas saprasta un drošībā. Ja vien sieviete nevēlas citādāk, parasti cenšos nodrošināt intīmu atmosfēru un izslēgt visu lieko apgaismojumu.
Vai ir kāds īpašs stāsts no Jūsu pieredzes, kas Jūs aizkustinājis?
Katrs dzemdību stāsts ir dziļi aizkustinošs un iedvesmojošs, bet viens brīdis, kas īpaši spilgti palicis manā atmiņā, bija partnerdzemdības, kurās piedalījās arī tētis. Viņš visu laiku savai sievai teica “Tu esi visspēcīgākā sieviete pasaulē” – tas bija tik patiesi un vienkārši. Tajā brīdī es sapratu, cik ļoti šāds atbalsts var mainīt visu dzemdību pieredzi. Pāris vārdi un viss ir citādāk.
Sarunājoties ar Jums, rodas iespaids, ka esat ļoti līdzjūtīgs cilvēks. Kā tas ietekmē Jūsu profesionālo ikdienu?
Varu teikt, ka dažreiz empātija traucē. Tu nevari pēc dzemdībām vienkārši aiziet mājās, nedomājot par to. Tu vienmēr domā par sievieti – iespējams, pēc darba zvani kolēģiem, lai noskaidrotu, kā pagāja dzemdības? To visu nav iespējams atstāt darbā – tu pārdzīvo pieredzes kopā ar sievieti, ar ģimeni.
Kādas ir visbiežākās bažas vai bailes, ko dzirdat no topošajām māmiņām?
Bieži ir bailes no dzemdību sāpēm, no nezināmā, kā arī no tā, ka netiks galā. Vienmēr atgādinu – Tu neesi viena, tāpēc jau mēs visi esam šeit, lai palīdzētu, sievietes ķermenis ir veidots tam, lai šo izturētu. Ticība sev un uzticēšanās procesam spēj mainīt visu.
Kas ir vislabākā dāvana, ko sieviete sev var sniegt, gatavojoties dzemdībām?
Miers. Miers, ko var sniegt zināšanas un pārliecība. Kad sieviete atļaujas sev noticēt, necenšas būt “pareiza”, tic savām spējām – tā ir vislielākā un labākā dāvana. Gandrīz katrās dzemdībās es pieredzu to, kā sievieti pārsteidz viņas pašas spējas. Šis spēks parasti ir kluss, bet pārsteidzošs – vienmēr fantastiski novērot, ka sieviete, kura sev sākotnēji neticēja, to tomēr izdara.
Ko Jūs gribētu, lai katra sieviete apzinās par sevi, neatkarīgi no dzemdību pieredzes?
Gribētu, lai katra sieviete saprastu, ka viņas pieredze ir vērtīga, un nav pareizu dzemdību – katrai ir savs ceļš un katras dzemdības ir ļoti individuālas. Mātes spēks neslēpjas dzemdību veidā vai dzemdību ilgumā. Svarīgi ir tikai tas, ka sieviete ir klātesoša, mīloša un pietiekami drosmīga iet šo ceļu.
Kādas pārmaiņas novērojat sievietēs uzreiz pēc dzemdībām?
Jāatceras, ka katras dzemdības ir transformācija, kurā piedzimst ne tikai bērniņš, bet arī sieviete kā mamma. Kaut arī nogurums to šķietami var aizsegt, pēc dzemdībām sievietē parādās spožs maigums un dziļums.
Kā Jūs redzat mātes lomu – gan personīgi, gan no malas?
Es redzu, ka mātes ir spēcīgas, bet vienlaikus trauslas būtnes. Katrā dežūrā man ir iespēja būt blakus kādai sievietei, kura šo lomu sāk iepazīt – caur bailēm, sāpēm, prieku un milzīgu mīlestību. Lai gan pati vēl neesmu mamma, ar bijību mācos no sievietēm, kuras pie mums dzemdē – katra no viņām man ir piemērs.
Jūs Rēzeknes slimnīcā piedalieties Topošo vecāku skolas organizēšanā. Ko šī pieredze Jums nozīmē?
Tā noteikti ir liela atbildība. Pie mums nāk topošās māmiņas, jaunās ģimenes, un katrs pāris ir atšķirīgs, ar saviem jautājumiem, bailēm un cerībām. Taču kopumā tā man ir ļoti iedvesmojoša pieredze – redzēt kā ar katru nodarbību topošajos vecākos aug pārliecība, veidojas uzticība personālam un arī man kā vecmātei. Viens no izaicinājumiem ir atrast balansu starp informācijas apjomu un mierinājumu, ko vēlamies sniegt, vienlaikus palīdzēt gan justies zinošiem, gan neapjukt plašajā informācijas laukā.
Ko tieši vecāki iegūst šajās nodarbībās?
Topošo vecāku skolā sniedzam ne tikai teorētiskās zināšanas, bet arī praktiskas iemaņas un emocionālo atbalstu. Mēs runājam par dzemdību procesu, elpošanas tehnikām, sāpju mazināšanas iespējām, par zīdīšanu, jaundzimušā aprūpi un arī partnera lomu tajā. Taču, ne mazāk svarīgi, ka radām drošu vidi, kurā var jautāt visu, kas uz sirds, un būt sadzirdētam.
Vai esat savā pieredzē novērojusi, kā sagatavotība ietekmē dzemdību procesu?
Protams, sagatavotība sniedz mieru gan sievietei, gan viņas partnerim. Kad sieviete zina, ko sagaidīt, viņa jūtas spēcīgāka un vairāk uzticas sev un savam ķermenim. Zināšanu un iemaņu apguve padara drošākus arī partnerus – viņi labprātāk iesaistās dzemdību procesā. Jāatzīmē gan, ka Topošo vecāku skolas apmeklēšana vēl nav garantija, ka dzemdību process būs ideāls, bet tas noteikti maina to, kā pāris izjūt savu pieredzi – ar lielāku līdzdalību un mazāku baiļu sajūtu. Vienmēr īpaši patīkami, kad Topošo vecāku skolā iepazītie vecāki izvēlas dzemdības mūsu slimnīcā, jo mēs jau pazīstam viens otru. Starp citu, tā kā esam ieguvuši Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu, sākot ar 2025. gada maija mēnesi, nodarbības topošajiem vecākiem būs pieejamas bez maksas. Iepazīties ar katra nodarbību cikla grafiku un uzzināt par pieteikšanos var mūsu mājaslapas aktualitāšu sadaļā. (Šī gada maija nodarbību grafiks pieejams ŠEIT.)
Ko Jūs vēlētos novēlēt sievietēm Mātes dienā?
Mīļās māmiņas, mīļās topošās māmiņas un arī tās sievietes, kuras vēl tikai sapņo par bērniņu, es novēlu šajā dienā apstāties un ieraudzīt savu sievietes spēku, sajust to, cik mīlētas un ļoti svarīgas mēs visas esam. Paldies visām sievietēm un mammām, kas ar savām rūpēm un milzīgo mīlestību veido pasauli drošāku un siltāku!
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu vietnes darbību un personalizētu jūsu pieredzi. Dažas sīkdatnes ir nepieciešamas, bet citas palīdz mums uzlabot vietnes darbību un analizēt apmeklētāju statistiku. Izvēlieties, kurām sīkdatnēm vēlaties piekrist. Sīkdatņu politika
Pārvaldiet savus sīkdatņu iestatījumus
Lai nodrošinātu pašas vietnes darbību kā tādu, piemēram, sīkfailu pieņemšanu vai noraidīšanu, iepirkuma groza saglabāšanu. u.tml.
Sīkdatnes, kas uzkrāj informāciju, kā apmeklētāji lieto šo tīmekļa vietni, piemēram, lai noteiktu kādas sadaļas tiek visbiežāk apmeklētas.
Šīs kategorijas sīkdatnes tiek izmantotas, lai identificētu jums izvēlēto saturu šajā tīmekļa vietnē un analizējot jūsu interneta pārlūkošanas paradumus citās tīmekļa vietnēs spētu piedāvāt noteiktu reklāmu vai cita veida saturu.