“Ir sācies jauns gads un, kā ierasts, šis ir laiks, kad pārskatām iepriekšējā gadā paveikto un izvirzām mērķus savam jaunajam gadam. Visbiežāk šīs apņemšanās saistās ar aktīvu sportošanu, ceļošanu, pārmaiņām profesionālajā vai privātajā sfērā. Tomēr, lai kā to negribētos atzīt, bieži vien šīs mūsu apņemšanās tā arī paliek neīstenotas, jo pārmaiņām ir vajadzīgs laiks, apņēmība un disciplīna. Gribam redzēt un sajust pārmaiņas savā dzīvē tūlīt un uzreiz, tomēr parasti tas tā nenotiek. Tāpēc šodien vēlos jums pastāstīt – kā uzstādīt un sasniegt savus mērķus.
Gadu mijas laiks ir gada vistumšākais laiks, un daba šajā periodā atrodas nosacītā miera stāvoklī – koki ir nometuši lapas, zeme ir apsnigusi, arī dzīvnieki ir rāmāki nekā ierasts, un daudzi dodas ziemas miegā. Un ko šajā laikā dara cilvēks? Parasti gada nogale ir viens no vissaspringtākajiem gada periodiem, savukārt līdz ar jaunā gada iestāšanos, cilvēks pēkšņi grib pāršķirt jaunu lapu, un sāk izvirzīt sev jaunus mērķus un apņemšanās. Janvāris pēc būtības ir laiks, kad ir beidzies svētku un ciemiņu maratons, noslēgts vēl viens ražīgs darba gads, tāpēc gada sākums ir lielisks laiks, lai nedaudz iepauzētu un atskatītos uz iepriekšējā gadā paveikto un pavisam mierīgi un nesteidzīgi pajautātu sev – kā es jūtos un ko es vēlos? Vēl labāk, ja šīs savas domas mēs pierakstām, nevis tikai pārcilājam savā prātā.
Ir ļoti vērtīgi izvērtēt – kas man iepriekšējā gadā ir izdevies, un kas nē. Un, ja nē, tad kādēļ. Īpaši svarīgi ir būt iecietīgam un pieņemošam pret sevi, jo tas ir tikai normāli, ja kāds no mērķiem šī gada laikā zaudējis aktualitāti, ir pamainījušās prioritātes vai kādu citu iemeslu dēļ ir nācies savu mērķi atlikt uz vēlāku laiku. Lai apkopotu iepriekšējā gadā sasniegto, iesaku mierīgi pārskatīt savu aizvadīto gadu, un savas domas pierakstīt. Lūk, daži jautājumi un palīdzoši apgalvojumi, kas varētu palīdzēt šajā procesā:
Labākais lēmums, kuru pieņēmu 2024. gadā – …Tikai tad, kad esam izanalizējuši savu iepriekšējo gadu, varam ķerties klāt saviem jaunajiem mērķiem, kurus varētu iedalīt lielajos un mazajos mērķos. Lielajiem mērķiem vajadzētu būt ne vairāk par 4-5, un tie varētu būt, piemēram, ceļošana, mājas celtniecība, paaugstinājums darbā vai varbūt pat pārmaiņas darba jomā, izglītības iegūšana, plānveida veselības sakārtošana u.tt. Un otra kategorija ir mazie jeb ikdienas mērķi, kas ietver, piemēram, fiziskās aktivitātes, kopīgus ģimenes un kultūras pasākumus, sevis pilnveidošanu u.tt. Uzstādīt mērķus jums būs vieglāk, ja atbildēsiet uz sekojošiem un citiem līdzīgiem jautājumiem/ apgalvojumiem:
Šajā gadā es teikšu “jā” – …Mērķu uzstādīšana nodrošina mūs ar jēgas sajūtu un sniedz ceļa norādes mūsu apziņai un bezapziņai, sniedzot iekšējo stimulu un motivāciju. Svarīgi, lai uzstādītie mērķi ir izmērāmi, reālistiski sasniedzami, un virzība uz tiem notiek pakāpienu pēc pakāpiena, piemēram, minimālie ikmēneša ienākumi – summa X, fiziskās aktivitātes vismaz X reizes nedēļā, vismaz X ceļojumi gadā u.tt. Kad mērķi ir nodefinēti, iesaku tos vēlreiz pārskatīt un censties sajust, kādas ir jūsu sajūtas – vai minētie mērķi tik tiešām atbilst tam, ko jūs vēlaties, un censties sev atbildēt uz jautājumu – kāpēc es to vēlos?
Atcerieties, ka mērķu uzstādīšana un sasniegšana ir process, kas prasa laiku, pacietību un neatlaidību. Ir svarīgi būt iecietīgam pret sevi, svinēt katru mazo uzvaru un turpināt virzīties uz priekšu pat tad, ja ceļā gadās šķēršļi. Mērķu sasniegšana ir ceļš, kurā mēs augam un pilnveidojamies, tāpēc svarīgākais ir baudīt šo ceļojumu un lepoties ar katru soli, kas tuvina jūsu vēlmju piepildīšanai.”
Ja jūtat nepieciešamību pēc atbalsta, lai izvirzītu un sasniegtu savus mērķus vai sakārtotu citas savas dzīves jomas, tikšanās ar eksistenciālo terapeitu varētu būt vērtīgs risinājums.
Eksistenciālā terapeite Dace Kačkāne pieņem klientus pēc iepriekšēja pieraksta. Lai pierakstītos, zvaniet pa tālruni 68805050, aizpildiet elektroniskās pieteikšanās veidlapu Rēzeknes slimnīcas mājaslapā: https://rslimnica.lv/index.php/pieraksts-caur-e-pastu/, vai piesakieties klātienē kādā no Rēzeknes slimnīcas reģistratūrām Ambulatorajā nodaļā vai stacionārā.