Rēzeknietis, ārsts-rezidents pneimonologs Konstantīns Ščerbakovs Rēzeknes slimnīcā darbojas jau no 2012. gada. Ceļš līdz medicīnas nozarei nav bijis viennozīmīgs lēmums vai bērnības sapnis. Drīzāk izsvērts un racionāls lēmums, kas pārvērties aicinājumā. Pēc vidusskolas pabeigšanas Konstantīns izvēlējās studēt jurisprudenci, un, lai gan jau pēdējos studiju gados bija skaidrs, ka šī profesija nav saistoša, tomēr apņēmības pilns viņš absolvēja Rēzeknes augstskolas jurisprudences fakultāti. Tajā laikā valstī valdīja ekonomiskā krīze, tādēļ jaunam speciālistam, turklāt reģionā, nebija viegli atrast patstāvīgu un labi apmaksātu darbu. Tika pieņemts lēmums spert pirmo soli medicīnas virzienā – Konstantīns iestājās Latvijas Universitātes P.Stradiņa medicīnas koledžā ārsta palīga specialitātē. Medicīnas studijas uzreiz ieinteresēja, taču ļoti gribējās redzēt un piedzīvot to īsto, reālo medicīnas pusi, tādēļ jau pirmajā kursā Konstantīns sāka voluntēt Rēzeknes slimnīcas NMPPU nodaļā, vēlāk – strādāt par sanitāru, tad – par ārsta palīgu. Turpinot uzsāktās mācības medicīnas koledžā, bija skaidrs, ka ambīcijas ir augušas, un 2014. gadā Konstantīns iestājas Rīgas Stradiņu universitātes medicīnas fakultātē, vienlaicīgi turpinot darba gaitas Rēzeknes Slimnīcā. Par to, kāpēc izvēlēta tieši Rēzeknes slimnīca, Konstantīns saka tā: “Esmu Rēzeknietis, un Rēzeknes slimnīca ir mana profesionālā alma mater. Mani vienmēr ir uzrunājusi šī vieta un bijusi interese turpināt savu karjeru tieši šeit.” Arī savu turpmāko profesionālo karjeru viņš plāno saistīt tieši ar Rēzeknes slimnīcu, un jau marta beigās sāks pieņemt pacientus arī Ambulatorajā nodaļā.
Šobrīd Konstantīns Ščerbakovs strādā Rēzeknes slimnīcā par ārstu-rezidentu pneimonoloģijas specialitātē, paralēli dežurē NMPPU nodaļā, kā arī P.Stradiņa universitātes slimnīcā Plaušu slimību nodaļā, apmāca jaunos ārstus Rīgas Stradiņa universitātē. Rezidenta ikdienu Konstantīns raksturo trīs vārdos – grūti, izaicinoši, bet ļoti interesanti. Ir daudz jāstrādā, lai iegūtu profesionālo pieredzi attīstītu praktiskās iemaņas un, protams, gūtu ienākumus. Medicīnā ir tāds termins fluktuācija, kas ir tāda svārstības sajūta. Tāpat arī fluktuē rezidenta iekšējā profesionālā sajūta – vienu brīdi esi pārliecināts par sevi, savām zināšanām un spējām, taču tad paveras kāda līdz šim nezināma joma vai aspekts, kas pieprasa pilnveidošanos. Rezidentūra ir nepārtraukts sevis izzināšanas un izglītošanas process ne tikai profesionālā, bet arī psihoemocionālā ziņā. Rezidentūra reģionālajā slimnīcā ir ļoti vērtīga pieredze, kas ļauj augt, meklēt un attīstīt savu nišu konkrētā, sev interesējošā nozarē . Šobrīd Rēzeknes slimnīca strauji attīstās – notiek renovācijas darbi, tiek attīstīts pakalpojumu un tehniskā aprīkojuma klāsts, komandai pievienojušies vairāki jauni ārsti, intensīvi tiek strādāts pie rezidentu piesaistes. Veidojas patīkama un profesionāla komanda, ar ko varēs veiksmīgi sadarboties.
Vērtīga pieredze ir bijusi Covid pandēmijas laiks. Tas ir mainījis sabiedrības domāšanu, radījis komunikācijas plaisas, ieviesis pārmaiņas darba procesos, radījis nopietnas ekonomiskās sekas, nemaz nerunājot par sabiedrības veselību kopumā. Kamēr vieni bailēs par savu un tuvinieku drošību distancējās no apkārtējiem, strādāja, mācījās, iepirkās attālināti un dzīvoja izolācijā, ārsti turpināja strādāt, turklāt paaugstinātas intensitātes apstākļos. Pandēmija pārsteidza ārstus nesagatavotus – slimība bija smaga un neprognozējama, bija jāprot ļoti ātri reaģēt, mācīties un pilnveidoties gan infektoloģijā, gan reanimatoloģijā, un, protams, arī pneimonoloģijā. Ārsti, māsas un sanitāri mācījās strādāt ar “smagajiem” pacientiem, mācījās pieņemt sarežģītus lēmumus un pielāgoties ļoti mainīgai, intensīvai ikdienai. Pandēmija ir iemācījusi ļoti daudz – galvenais šobrīd ir nepazaudēt iegūtās zināšanas un iemaņas.
Dr. Ščerbakovs stāsta, ka visbiežāk pie pneimonologa pacienti vēršas ar akūtām sūdzībām – elpas trūkums, klepus, vai ilgstošas smēķēšanas rezultātā izveidojusies apgrūtināta elpošana. Vislielākais tabu pašam pneimonologam ir smēķēšana. Šobrīd jo īpaši aktuālas ir dažādas e-cigaretes. Ir naivi domāt, ka tās ir mazāk kaitīgas par parastajām tabakas izstrādājumus saturošajām cigaretēm. Tās ir tieši tik pat potenciāli bīstamas jūsu veselībai. Dr. Ščerbakovs aicina rūpēties par savu plaušu veselību, un ieteikums ir pavisam vienkāršs – pēc iespējas vairāk kustēties, ēst kvalitatīvu ēdienu, ieteicams, ņemot vērā Vidusjūras diētas principus, kā arī nepārdzīvot par to, ko nevarat ietekmēt. Visu ar mēru un bez lieka fanātisma!