Saskaņā ar Rēzeknes slimnīcas attīstības plānu periodā no 2022. gada otrā ceturkšņa līdz 2023. gada vidum ar mērķi paaugstināt veselības aprūpes kapacitāti un pakalpojumu pieejamību tiks realizēti apjomīgi un komplicēti būvdarbi objektos “Infekcijas slimību nodaļas ēkas pārbūve” un “Teritorijas labiekārtošana, ierīkojot stāvlaukumus un atpūtas zonas, un seguma atjaunošana pie infekcijas nodaļas”.
Rēzeknes slimnīcas Infekcijas slimību nodaļas ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Šo ēku 1933. gadā funkcionālisma stilā projektēja sava laika izcilākais veselības aprūpes arhitektūras speciālists Aleksandrs Klinklāvs (1899-1982) kā jaunās Latvijas Sarkanā Krusta Rēzeknes slimnīcas (tagad Rēzeknes tehnikuma dienesta viesnīca) atsevišķu korpusu – “lipīgo slimību ēku”, kas kopā ar neoklasicisma stilā būvēto galveno slimnīcas ēku (1932) veido izteiksmīgu ansambli, kas reprezentē Latvijas Republikas starpkaru perioda arhitektūras stilistisko dažādību. Korpusa būvniecība pabeigta 1934. gadā. 1936. gadā tūristu ceļvedī minēts, ka: “… 1934. gadā pabeigtā lipīgo slimību ēka ir modernākā tāda veida ārstniecības iestāde visā Latvijā (ēkā 5 atsevišķas pilnīgi noslēgtas nodaļas ar pārnesamām sienām; būvdarbi izmaksāja 160000,- latu)”.[1]
Covid-19 infekcijas izplatība un slimības specifika paātrināja slimnīcas plānus veikt savu laiku nokalpojušās ēkas pārbūvi. Projektētājiem tika izvirzīti uzdevumi par personālam un pacientiem drošas vides izveidošanu, izbūvējot intensīvās terapijas palātu un izolācijas pusboksus, nodalot ar dažādām infekcijas slimībām slimojošus pacientus un pacientu plūsmas, kā arī īstenojot epidemioloģiski drošu ienākšanu un iziešanu. Kopā tiks izveidotas 29 gultasvietas vienvietīgās, divvietīgās vai trīsvietīgās palātās ar atbilstošu telpu platību un katrā palātā pieejamu sanitāro mezglu ar WC un dušu. Pārbūves projekta ietvaros tiks realizēti vispārceltnieciskie un inženiertehniskie darbi, veicot energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumus un nodrošinot uz ārstniecības iestādēm attiecināmo normatīvo aktu prasību izpildi. Nozīmīgas investīcijas tiks atvēlētas arī aprīkojuma iegādei un medicīnisko komunikāciju nomaiņai, tostarp medicīnas skābekļa un saspiestā gaisa maģistrāļu izbūvei un palātu un intensīvās terapijas palātas aprīkojumam.
Arhitektoniski mākslinieciskās inventarizācijas aktualizāciju veica SIA “Arhitektoniskās izpētes grupa”, bet būvprojektu izstrādāja SIA “ARX arhitekti”. Pārbūves darbus veic SIA “Latgalija”. Paredzētās būvdarbu izmaksas veido 2,77 milj. EUR.
Vienlaicīgi tiks veikta infekcijas slimību nodaļas ēkai piegulošās teritorijas labiekārtošana 2 816 m2 platībā, pārbūvējot inženierkomunikāciju tīklu, izbūvējot gājēju celiņu un atpūtas zonas, kā arī stāvlaukumu ar 52 autostāvvietām.
Teritorijas labiekārtošanas būvprojektu izstrādāja SIA “KEM”. Pārbūves darbus veic SIA “ACBR”. Paredzētās būvdarbu izmaksas veido 938 tūkst. EUR.
Kopējā plānoto investīciju summa, ietverot arī arhitektūras, inženiertehnisko un plānošanas pakalpojumu izmaksas un pievienotās vērtības nodokli, sasniedz 3,85 milj EUR, no kuriem attiecināmās izmaksas ir 2 900 109 EUR, kur 85% apmērā līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), bet 15% ir valsts budžeta finansējums.
ERAF fondu atbalsts slimnīcas infrastruktūras attīstībai paredzēts plānošanas dokumenta – darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 9.3.2. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, jo īpaši sociālās, teritoriālās atstumtības un nabadzības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem, attīstot veselības aprūpes infrastruktūru” ietvaros, kas, paplašināts ar 13.1.5. specifisko atbalsta mērķi “Atveseļošanas pasākumi veselības nozarē”.
[1] Zaķis J., Svikšs Fl., Grozbergs O. Rēzekne – Latgales sirds. (Tūristu bibliotēka Nr. 7). Iekšlietu ministrijas tūrisma birojs. Rīga, 1936. 36. lpp.